Vzácne fresky v Dúbravici

Medzi deviatimi historickými objektmi a dielami uchádzajúcimi sa o grant od Nadácie VÚB až do výšky 50 tisíc eur sú aj fresky v stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica pri Banskej Bystrici. Už tradičné hlasovanie v rámci programu Poklady Slovenska prebieha do 31. mája 2020 na stránke:
www.nadaciavub.sk/poklady
     V stredovekom kostole sv. Žofie v obci Dúbravica na predhorí Poľany boli objavené vzácne nástenné maľby. Nový výskum odkryl doposiaľ neznámu maliarsku výzdobu vytvorenú na prelome gotiky a renesancie (15.-16. st.) technikou al secco, teda maľbou na suchú omietku. Ikonografické scény z vrcholového obdobia nástennej maľby vo vidieckom sakrálnom umení pokrývajú steny temer v celom objekte.
     Popri ornamentoch sú odkryté aj figurálne biblické motívy, na víťaznom oblúku heraldické motívy a v sakristii erb Dúbravických. Obnova fresiek umožní rozšíriť zoznam stredovekých nástenných malieb na Slovensku. Práve získanie grantu na ich odborné reštaurovanie je predmetom hlasovacej súťaže Poklady Slovenska.