OZNAMY FARNOSTI


4. pôstna nedeľa - Nedeľa radosti (Laetare):

Farské oznamy     l     Úmysly svätých omší     l     Hlas farnosti


3. pôstna nedeľa:

Farské oznamy     l     Úmysly svätých omší     l     Hlas farnosti

Nachádzate sa tu

Sviatosť manželstva

Milí snúbenci, nakoľko plánujete spojiť svoje životy v manželskom zväzku, právo sobášiť sa máte vo farnosti jedného z vás, teda v mieste aktuálneho alebo trvalého pobytu. Na sobáš v inej farnosti, v ktorej ani jeden z vás nemá trvalý či prechodný pobyt, by mal byť dostatočný dôvod. V takom prípade bude potrebné priniesť povolenie od vášho farára, ktorý vám umožní sobášiť sa mimo svojej farnosti.

Ako postupovať, ak chcem uzavrieť manželstvo?

Snúbenci, ktorí majú záujem o prijatie sviatosti manželstva v našej farnosti, nech osobne navštívia náš farský úrad v čase úradných hodín (pozri stránku Kontakt). O svojom úmysle uzavrieť sviatosť manželstva treba informujte čím skôr, minimálne cca. štyri mesiace pred sobášom aj z dôvodu potreby absolvovať prípravný kurz pred manželstvom a z dôvodu, že so sobášom sú niekedy spojené ďalšie administratívne úkony. Pri spisovaní zápisnice musia byť osobne prítomní obaja snúbenci - sobáš nenahlasujú rodičia snúbencov, ale iba snúbenci. Na stretnutie si treba vyhradiť približne 30 minút, nakoľko pri ňom je potrebné dohodnúť termín a čas sobáša, spísať prvú časť cirkevnej sobášnej zápisnice a dohodnúť sa na forme absolvovania prípravy na manželstvo. Snúbenec či snúbenica majú právo sobášiť sa vo svojej farnosti. Na sobáš v inej farnosti, v ktorej ani jeden z nich nemá trvalé alebo prechodné bydlisko, by mal byť dostatočný dôvod. V takom prípade si potrebuje aspoň jeden z nich vybaviť povolenie (licenciu) od svojho farára (z farnosti aktuálneho pobytu).

Ako je možné absolvovať prípravu na manželstvo?

Príprava na prijatie manželstva je dôležitým krokom pri vstupe do manželského zväzku. Ponúkaný víkendový kurz pozostáva zo sviatostnej prípravy, vzťahovej a komunikačnej prípravy, informácií o prirodzených metódach plánovania rodičovstva a možnosti stretnúť sa a komunikovať s certifikovanými manželskými pármi s niekoľkoročnými skúsenosťami z manželského života a s kňazmi zodpovednými za prípravný kurz.

  • Spoločný víkendový kurz je odporúčaná forma, ktorú ponúkame pre farníkov farností Banská Bystrica - mesto a Banská Bystrica - Katedrála. Je organizovaný približne trikrát v roku (začiatkom jari, pred letom a po letných prázdninách). Víkendový kurz pozostáva z piatkového večerného stretnutia, ktoré pokračuje sobotným celodenným programom.
  • Príprava v inej farnosti prebieha vždy pod dohľadom zodpovedného kňaza, ktorý snúbencom po jej absolvovaní vystaví Potvrdenie o absolvovaní prípravy, ktoré je potrebné priniesť na náš farský úrad.
  • Individuálna príprava je možnosťou výnimočne pre tých, ktorí nemôžu absolvovať spoločné stretnutie. V tomto prípade ide o dohodu s konkrétnym kňazom a zvyčajnou formou je séria viacerých večerných stretnutí.

Posledné stretnutie snúbenci absolvujú s kňazom, ktorý bude asistovať pri uzatváraní sviatosti manželstva. Stretnutie si treba vopred dohodnúť - zvyčajne začiatkom týždňa, kedy je plánovaný sobáš. Náplňou posledného stretnutia je liturgická príprava - vysvetlenie priebehu sobášneho obradu - a uistenie sa o splnení všetkých náležitostí.

Čo je potrebné priniesť?

  • Krstné listy snúbencov - prinesie ho ten, kto bol pokrstený v inej farnosti. Krstný list si vyžiada na danom farskom úrade. Krstný list nesmie byť starší ako 6 mesiacov. Krstným listom nie je pamiatka, ktorú dieťa dostáva pri krste na pamiatku tohto dňa.
  • Štátnu sobášnu zápisnicu - nakoľko je cirkevný sobáš platný aj pred štátom, je potrebné osobne navštíviť matriku Mestského úradu v mieste sobáša, vyplniť prvú časť štátnej sobášnej zápisnice a priniesť ju na farský úrad. Ďalšie inštrukcie nájdete nižšie.
  • Potvrdenie o absolvovaní prípravy - pred uzavretím manželstva je potrebné absolvovať prípravný kurz pred manželstvom (pozri časť Ako je možné absolvovať prípravu na manželstvo?). Absolvovať ho môžete v našej farnosti alebo inde podľa vášho výberu (musí byť garantovaný katolíckym kňazom).
  • Údaje o svedkoch - do zápisníc sa zapisuje meno, priezvisko, adresa trvalého bydliska a rodné číslo. Stačí priniesť na stretnutie liturgickej prípravy (týždeň pred sobášom). Svedok nemusí byť praktizujúci kresťan, aj keď sa odporúča, aby ním bol.
  • Licenciu k sobášu - v prípade, ak ani jeden zo snúbencov nepatrí do farnosti Banská Bystrica - mesto (pozri ulice farnosti), je potrebné priniesť licenciu k sobášu od svojho farára aspoň jedného zo snúbencov .
  • Úmrtný list predošlého manžela/manželky - ak jeden alebo obaja zo snúbencov sú vdovci.

K spísaniu štátnej sobášnej zápisnice na matrike Mestského úradu v Banskej Bystrici bude potrebné priniesť rodné listy a platné občianske preukazy. O prípadných ďalších dokumentoch k sobášu snúbencov informujú pracovníci matričného úradu. Nasledujúci pracovný deň po uzavretí sviatosti manželstva štátnu sobášnu zápisnicu doručíme na Mestský úrad v Banskej Bystrici, kde si budete môcť už v poobedných hodinách prevziať sobášny list, na základe ktorého je možné vybaviť si potrebné doklady (napr. občiansky preukaz s novým priezviskom). Táto požiadavka sa netýka tých, ktorí boli predtým civilne sobášení.

Ako sa pripraviť na sobáš a ako prebieha?

Vo farnosti platne sobáši farár, prípadne ten kňaz, ktorý od neho dostane povolenie (delegáciu). V inom prípade je sobáš neplatný. Pred prijatím sviatosti manželstva pristúpia snúbenci ku sviatosti zmierenia, ktorú môžu prijať buď u sobášiaceho kňaza alebo u ktoréhokoľvek katolíckeho kňaza. Sviatosť manželstva sa uzatvára riadne schválenou formou - slobodným a uváženým sľubom oboch snúbencov. Sobášny obrad pozostáva z úvodných častí (privítanie), liturgie slova (čítania, krátka kázeň), sobášneho obradu (otázky, sľub, prísaha, prstene), prosieb s požehnaním novomanželov, svätého prijímania a záverečných častí (podpis zápisníc). Sobášny obrad je možné spojiť so svätou omšou, ak sú obaja snúbenci praktizujúcimi katolíkmi a ak je to vhodné vzhľadom na prítomných hostí (ak rozumejú svätej omši a vhodne sa do nej zapoja). Celý priebeh sobáša si snúbenci dohodnú na poslednom stretnutí k asistujúcim kňazom. K sobášu je potrebné zakúpiť si snubné prstene a kríž na prísahu (v jednoduchej podobe ho môžete zadarmo prijať od nás). Kvetinovú výzdobu a vhodnú prípravu kostola pred sobášom zabezpečujú farské kvetinárky v spolupráci s kostolníkom. (Zásah cateringových agentúr nebýva povolený.) V kostole ani v jeho okolí nie je dovolené hádzať ryžu, lupene, konfety a iné. Hudobne zvykne sobášny obrad sprevádzať zvuk organu. V tejto veci je náš farský úrad nápomocný pri zabezpečení vhodného organistu. K organu býva pripustený iba skúsený a zodpovedný hudobník. Ak majú snúbenci požiadavku na iný druh hudobného sprievodu, treba danú vec vopred komunikovať s miestnym kňazom. Liturgický obrad sviatosti manželstva je bezplatný. Vopred však ďakujeme tým snúbencom, ktorí prejavia svoju štedrosť formou milodaru, z ktorého sú hradené náklady kostola spojené s ich sobášom a režijné náklady kostola a farnosti. Milodar je možné odovzdať priamo kňazovi po vyslúžení sviatosti manželstva alebo už pri jednom zo stretnutí vo farskej kancelárii.

Aké sú ďalšie dôležité usmernenia?

Cirkevné právo uvádza, že katolícki snúbenci, ktorí ešte neprijali sviatosť birmovania, ju majú pred prijatím manželstva prijať, ak je to možné bez veľkej ťažkosti (z toho vyplýva, že katolík žiadajúci o sobáš by mal mať birmovku). Pre viac informácií sa nebojte obrátiť na náš farský úrad.

Pokiaľ je jedna stránka nepokrstená, platné uzatvorenie manželstva je podmienené dišpenzom diecézneho biskupa. Pokiaľ je jedna stránka platne pokrstená, ale nie v Katolíckej cirkvi (napr. v Evanjelickej cirkvi), dovolené uzatvorenie manželstva je podmienené dovolením (licenciou) diecézneho biskupa. Takáto žiadosť o dišpenz alebo licenciu sa píše vo farskej kancelárii a na biskupský úrad ju posiela farskú úrad. K žiadostiam je potrebné pripojiť vyhlásenie podpísané oboma snúbencami, v ktorom:

  • katolícka stránka sľubuje, že urobí všetko, čo bude môcť, aby deti pochádzajúce z tohto manželstva boli pokrstené a vychovávané v katolíckej viere,
  • nekatolícka stránka svojím podpisom len potvrdzuje, že je oboznámená so záväzkom katolíckej stránky.

Aké môžu byť prekážky pre uzavretie manželstva?

Cirkevné zákony, obsiahnuté v Kódexe cirkevného práva, stanovujú, že existujú určité situácie alebo okolnosti, ktoré spôsobujú, že katolík nemôže uzavrieť sviatosť manželstva. Sú to:

  • Prekážka veku – minimálny vek na uzavretie manželstva je stanovený u muža na 16 rokov a u ženy na 14 rokov. (Občiansky zákon u nás vyžaduje aspoň 18 rokov).
  • Prekážka predchádzajúcej a trvalej neschopnosti – impotencie, teda neschopnosť pohlavného styku pre telesnú chybu zo strany muža, alebo zo strany ženy. (Neplodnosť – „sterilita“ – nie je prekážkou k uzavretiu manželstva a neruší ani jeho platnosť.)
  • Prekážka manželského zväzku – neplatne uzatvára nové manželstvo ten, kto je viazaný platným manželstvom.
  • Prekážka rozdielneho náboženstva alebo vierovyznania – neplatné manželstvo je uzatvorené medzi katolíckou stránkou a stránkou nepokrstenou. Po splnení podmienok, ktoré stanoví kánonické právo, môže od tejto prekážky dišpenzovať miestny ordinár (diecézny biskup).
  • Prekážka posvätných rádov – platne prijatá diakonská, kňazská alebo biskupská vysviacka je prekážkou k uzavretiu manželstva. Od tejto prekážky môže dišpenzovať iba Apoštolská stolica (pápež).
  • Prekážka sľubov čistoty – verejné večné sľuby čistoty sú prekážkou k uzavretiu manželstva. Od tejto prekážky môže dišpenzovať iba Apoštolská stolica (pápež).
  • Prekážka únosu – platne uzavrieť manželstvo nemôže ten, kto sa kvôli uzavretiu manželstva podieľa alebo spolupodieľa na únose partnerky, za účelom uzavretia manželstva.
  • Prekážka zločinu – platne uzavrieť manželstvo nemôže ten, kto za účelom uzavrieť manželstvo s istou osobou sám alebo spoločne s osobou, s ktorou chce uzavrieť nové manželstvo, spôsobí jej manželskému partnerovi fyzickú alebo morálnu smrť. Od tejto prekážky môže oslobodiť iba Apoštolská stolica (pápež).
  • Prekážka pokrvenstva – nemôže platne uzavrieť manželstvo napr. brat so sestrou, otec s dcérou, matka so synom. Bratranec so sesternicou môžu platne uzavrieť manželstvo len na základe dišpenzu miestneho ordinára (biskupa).
  • Prekážka verejnej mravopočestnosti – vzniká z neplatného manželstva alebo z verejného konkubinátu a zneplatňuje manželstvo v prvom stupni priamej línie medzi mužom a pokrvnými príbuznými ženy a obrátene. Muž by neplatne uzavrel prípadné neskoršie manželstvo s matkou alebo dcérou ženy, s ktorou žil (napr. vo verejne známom konkubináte).
  • Prekážka švagrovstva – nemôže sa platne uzavrieť manželstvo v priamej línii (napr. zať so svokrou).
  • Prekážka adopcie – nemôže uzavrieť platne manželstvo ten, kto je na základe adopcie v zákonnom príbuzenstve s inou osobou. Zákonné príbuzenstvo, ktoré vzniká adopciou a platí vždy v priamej línii a v druhom stupni bočnej línie. (Adoptovaný muž si napr. nemôže zobrať za manželku nikoho v priamej línii a ani svoju adoptívnu sestru).

Väčšina týchto prekážok sa môže „odstrániť“ dišpenzom, čiže individuálnym povolením pápeža alebo biskupa. Sprostredkovateľom je miestny správca farnosti.

Uzavrieť manželstvo sú ďalej neschopní tí:

  • ktorým chýba dostatočné používanie rozumu,
  • ktorí majú vážny nedostatok rozoznávacieho úsudku, týkajúceho sa podstatných manželských práv a povinností, ktoré treba navzájom odovzdávať a prijímať,
  • ktorí z dôvodov psychickej povahy nedokážu vziať na seba podstatné záväzky manželstva.

V praxi môže ísť napríklad o duševné choroby ako schizofrénia alebo prípady neuróz, psychoneuróz a psychopatologických stavov, alebo o veci ako transsexualita, homosexualita, narcizmus, sadizmus, alkoholizmus, drogová závislosť a pod.

Ochrana osobných údajov(GDPR)

Copyright © 2025 Farnosť Nanebovzatia Panny Márie Banská Bystrica - mesto

Webadmin: bb.mesto [at] fara.sk