Slávenie veľkonočných sviatkov

ZELENÝ ŠTVRTOK je dňom ustanovenia Oltárnej sviatosti – Eucharistie. V tento deň bude vo farskom Kostole nanebovzatia Panny Márie o 9.30 hod. celebrovať spolu s kňazmi diecézy svätú omšu diecézny biskup Mons. Marián Chovanec, pri ktorej posvätí oleje a kňazi si obnovia svoje sľuby. Osobitne Vás pozývame na túto svätú omšu.
     Večer si pri svätej omši pripomenieme ustanovenie Eucharistie, sviatosti kňazstva a Pánovo prikázanie o bratskej láske. Svätá omša vo farskom kostole bude o 16.30 hod. Kto sa v tento deň zúčastní na speve „Ctime túto Sviatosť slávnu“ môže za obvyklých podmienok získať úplné odpustky. Po svätej omši si vykonajte poklonu Oltárnej sviatosti, na pamiatku Kristovej modlitby a potenia sa krvou v Getsemanskej záhrade. Farský kostol bude otvorený do 23.00 hod.

VEĽKÝ PIATOK je dňom spomienky na umučenie nášho Pána Ježiša Krista – Vykupiteľa sveta. Ráno o 7.30 hod. budú v Katedrále sv. Františka Xaverského ranné chvály. Vo farskom kostole budú obrady o 15.00 hod. Je to hodina, kedy zomrel Ježiš Kristus. Kto sa zúčastní na poklone kríža, môže v tento deň získať úplné odpustky. Po obradoch bude vo farskom kostole otvorený Boží hrob do 23.00 hod.
Na Veľký piatok je prísny pôst, t. j. v tento deň je zdržiavanie sa od mäsitých pokrmov a len raz do dňa je možné dosýta sa najesť. Tento pôst viaže od 18-teho do 60-teho roku života. Veriacich od 14-teho do 18-teho roku a veriacich nad 60 rokov viaže iba zdržiavanie sa mäsitých pokrmov. Deti do 14-teho roku života neviaže žiadny pôst. V kresťanskej výchove však deti treba viesť k pôstu. Chorých a prípadne fyzicky ťažko pracujúcich neviaže zdržiavanie sa od jedla. V tento deň sa zdržiavanie mäsitého pokrmu nedá nahradiť iným skutkom pokánia.

Na BIELU SOBOTU Cirkev zotrváva pri Pánovom hrobe. Ráno o 7.30 hod. budú v Katedrále sv. Františka Xaverského ranné chvály. Vo farskom kostole bude od 9.00 hod. až do obradov vyložená Oltárna sviatosť v Božom hrobe. Obrady Veľkonočnej vigílie začnú vo farskom kostole o 19.30 hod. Začnú sa v predsieni kostola svätením ohňa, pokračovať budú v kostole liturgiou Svetla. Prineste si sviece, budeme ich potrebovať dvakrát. Pri svätej omši bude dlhšia bohoslužba Slova, v ktorej bude svätenie krstnej vody a obnovenie krstných sľubov. Po svätej omši bude slávnosť VZKRIESENIA. V tento deň je možné získať úplné odpustky pri obnove krstných sľubov. Po vzkriesení bude požehnanie veľkonočného pokrmu. Kto z Vás si želá posvätiť pokrm, prineste si ho a odložte v sakristii.

VEĽKONOČNÁ NEDEĽA – slávnosť Zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Sväté omše budú v našej farnosti tak ako v nedeľu.