MISSA PASTORALIS Jána Egryho

25. decembra zaznie pri večernej sv. omši o 16.30 hod. dielo banskobystrického skladateľa Jána EGRYHO: MISSA PASTORALIS v podaní zboru, orchestra a sólistov. Ste srdečne pozvaní.

Pôsobenie Jána Egryho (1824 – 1908) je od druhej polovice 19. storočia úzko spojené s Banskou Bystricou.
Pôsobil takmer 58 rokov ako regenschori Farského a Katedrálneho kostola, okrem toho bol mestský kapelník, učiteľ hudby, dirigent a organizátor hudobného života.
Egry bol aj skladateľsky činný, komponoval sakrálne a svetské vokálno-inštrumentálne skladby pre rozličné obsadenia.

Práve značná časť hudobnej pozostalosti Jána Egryho sa nachádza v archíve Farského kostola, v poslednom období je jeho hudobná pozostalosť predmetom muzikologického výskumu.

Dielo Missa pastoralis in F je vianočnou omšou, ktorú autor dokončil 26.11.1898. Kompozíciu zasadil do obsadenia zboru, sólistov, orchestra a organa. Pozostáva z klasických omšových častí: Kyrie, Gloria, Sanctus, Benedictus a Agnus Dei, pričom sa vyznačuje pastorálnym nádychom a brilantnou inštrumentáciou. Dielo sa stalo obľúbené a prešlo rôznymi predvedeniami s organom, komorným orchestrom a dychovým kvintetom. Azda by sa dalo prirovnať k známej omši Česká mše vánoční Jakuba Jana Rybu, z ktorej cez prijímanie zaznie pastorela Rozmilý slavíčku.