Kostol sv. Alžbety sa snáď čoskoro dočká obnovy

Kostol sv. Alžbety v Banskej Bystrici sa dočká obnovy. Tento špitálsky kostol na Huštáku je najstaršou zachovanou gotickou stavbou v meste z roku 1303. Počas svojej existencie prešla viacerými stavebnými úpravami. V súčasnosti sa stáva reálnou možnosťou celková obnova kostola, ktorá by mala prebehnúť v niekoľkých etapách.

„Náš prvotný zámer je obnoviť vežičku kostola. Táto bola pri ústupe povstaleckých vojsk v roku 1944 zničená. Bola tam urobená provizórna malá drevená vežička hneď na ďalší rok s tým, že o rok sa začne stavať. Žiaľbohu sme v roku 2018 a jednoducho tá provizórna vežička tam ostáva, takže ak chceme to tak taký viditeľný symbol urobiť jednoducho aby ľudia videli naozaj, že s tým kostolom sa začína niečo diať," hovorí lazarista Pavol Noga.

Banskobystrickí lazaristi vyvíjajú maximálne úsilie, aby sa táto obnova začala čo najskôr. Chrám v Banskej Bystrici využíva aj Gréckokatolícka cirkev. „Následná etapa by bola obnova vnútra. Kostol v roku 1974 utrpel veľkú ranu, keď bol vytopený storočnou vodou a bol veľmi poškodený a problém kostola je vlhkosť, takže sme urobili ďalší projekt, ktorý vlastne rieši tento problém, samozrejme, potom aj interiér kostola, takže vyžaduje si to nemalé prostriedky," uviedol páter Noga.

Pátri lazaristi pozývajú k modlitbe za obnovu tohto kostola.

Zdroj: www.tkkbs.sk